Pirties diena

Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vasario 13 d. organizavo pirties dieną, kuri vyko Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centre AQUA.  Gausiai paprakaituoti ir padidinti medžiagų apykaitą naudinga visiems – dažnai pirtis vadinama sveikatos šaltiniu. Palaipsniui didinant šilumos intensyvumą, galima pagerinti organizmo termoreguliaciją.

Pirties poveikis organizmui:

1. Pirtis nuima stresą. Dėl to ji dažniausiai ir naudojama, nes daugelis ligų (įskaitant ir plačiai paplitusias širdies ir kraujagyslių ligas) yra susijusios su nekontroliuojamu streso poveikiu. Pirtis mažina stresą, nes šiluma ir pirties aplinka veikia atpalaiduojančiai. Atsipalaiduoja raumenys, gerėja kraujotaka, išskiriami endorfinai (laimės hormonai), kurie po pirties pagerina mūsų nuotaiką.

2. Pirtis mažina raumenų ir sąnarių skausmus. Išskiriami endorfinai turi ir trankvilizuojantį poveikį – mažina sąnarių ir raumenų skausmus. Išsiplėtusiomis nuo šilumos kraujagyslėmis priteka daugiau kraujo, greičiau gyja sumušimai ir kitos traumos, greičiau iš raumenų pašalinama pieno rūgštis ir kiti medžiagų apykaitos produktai.

3. Pirtis padeda pasišalinti medžiagų apykaitos produktams ir nuodingosioms medžiagoms. Daugelis iš mūsų per dieną mažai prakaituojame, nors stiprus prakaitavimas yra būtinas gerai sveikatai palaikyti. Pirtyje kūnui šylant suintensyvėjusi kraujotaka šilumą „neša“ į odos paviršių, kur milijonai prakaito liaukų, gavusios nervų sistemos signalus, pradeda gaminti ir išskirti prakaitą. Pirmiausias jų uždavinys yra atvėsinti kūną, todėl išskiriamo prakaito 99 proc. sudaro vanduo. Tačiau stipriai pirtyje prakaituodami mes galime sumažinti švino, vario, cinko, nikelio, gyvsidabrio ir kitų toksinių cheminių elementų, kurie pateko į mūsų kūną iš mus supančios kasdienės aplinkos.

4. Pirtis valo odą. Kada kūnas pradeda prakaituoti, nuo odos paviršiaus nuplaunamos mirusios odos ląstelės, oda tampa švaresnė, ima geriau funkcionuoti. Prakaitas nuo odos epidermio ir prakaito liaukų kanalėlių nuplauna bakterijas. Dėl sustiprėjusios kapiliarų apykaitos gerėja odos būklė. Prakaitas, kuriame gausu odą maitinančių medžiagų ir mineralų, „maudo“ juose odos ląsteles, užpildo smulkias odos raukšles, stiprina kolageno struktūrą ir taip mažina odos raukšlėtumą, gerina jos elastingumą. Pirtis tiesiogiai spuogų negydo, tačiau stiprus prakaitavimas išvalo gilesnius odos sluoksnius ir taip padeda odai išgyti.

5. Pirtis lemia gilesnį miegą. Mokslininkai, kaip ir daugelis iš mūsų, pastebėjo, kad po pirties mūsų miegas gilesnis, labiau atpalaiduojantis. Lėtai krentant endorfinų lygiui, mažėja pakilusi kūno temperatūra, pasireiškia raminantis pirties poveikis.

6. Pirtis teikia rekreacinę ir socialinę naudą. Tai taip pat svarbi pirties funkcija. Pirtis dažnai būna giminės, draugų susibūrimo vieta. Pirties aplinka ne tik atpalaiduoja, sveikatina, bet ir skatina atvirą, intymesnį, ramų pokalbį.

7. Pirtis gerina kardiovaskulinės sistemos veiklą. Veikiant šilumai ir kūnui kaistant, odos kraujagyslės išsiplečia, suintensyvėja širdies veikla. Esant pirtyje pagreitėja pulso dažnis (nuo 60–70 iki 110–120 arba net iki 140–150 kartų per minutę. Reguliariai lankydamiesi pirtyje mes ne tik treniruojame širdies raumenį ir geriname jo veiklą, bet ir padedame kūno reguliacinei sistemai. Dar didesnis poveikis kardiovaskulinei sistemai tenka, kai keletą kartų užeiname į karštą kaitinimosi patalpą, o pertraukų metu prausiamės po šaltu dušu ar panyrame į ledinį vandenį. Greitas ir didelis temperatūrų skirtumas iki 60 proc. pagreitina širdies susitraukimų dažnį, kuris pasiekiamas vidutinio intensyvumo mankštos metu. Žmonės, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, turintys padidėjusį ar sumažėjusį arterinį kraujo spaudimą, prieš eidami į pirtį turėtų pasitarti su gydytoju.

8. Pirtis degina kalorijas. Dažnai manoma, kad pirtis, ypač infraraudonųjų spindulių, yra pagrindinė priemonė stengiantis sumažinti kūno svorį. Nors prakaitavimui sunaudojamas žymus energijos kiekis, pagaminamas iš kūno riebalų ir angliavandenių (500 gramų prakaito pagaminti sunaudojama apie 300 kalorijų), pirtis yra tik viena iš priemonių, kuri padeda jas sudeginti. Kalorijų sunaudojimas padidėja dėl didesnio deguonies poreikio audiniuose ir pagreitėjusios širdies veiklos.

9. Pirtis padeda išvengti peršalimo ligų. Vienos universiteto mokslininkų tyrimas patvirtino, kad pirties lankytojai rečiau serga peršalimo ligomis ir gripu. Tai aiškinama greitesne baltųjų kraujo kūnelių, kurie padeda kovoti su ligomis, užmušti virusus, gamyba. Be to, garinė pirtis gali sumažinti sinusų užgulimo, peršalimo ar alergijos simptomus (ypač jei pirtyje garinamas eukaliptų aliejus).

10. Pirtis gerina bendrą savijautą ir ištvermę. Pirtyje tiesiog gera ir dvasiai, ir kūnui. Pavargus nuo dienos darbų, streso, pirtyje galime atsipalaiduoti nuo rūpesčių, palepinti savo kūną ir sielą. Naujojoje Zelandijoje atliktas tyrimas parodė, kad pirtis 32 proc. padidina ilgų distancijų bėgikų ištvermę. Po pirties 7,1 proc. padidėja kraujo plazmos ir 3,5 proc. raudonųjų kraujo kūnelių tūris.