Gegužės 5d. Pasaulinė rankų higienos diena

Kaip ir kasmet, gegužės 5 d. minima „Pasaulinė rankų higienos diena“. Šiais metais rankų higiena kaip prevencinė priemonė tapo ypač svarbi dėl pasaulį kamuojančios koronaviruso COVID-19 pandemijos.

Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojai, minėdami šią dieną, paruošė informaciją, kaip ir kada teisingai atlikti rankų higieną, kodėl turėtume ją atlikti ir kaip pasirūpinti rankų higiena, esant išvykus, kur galimybės taisyklingai nusiprausti rankų neturėsite.

Kas yra rankų higiena? Rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu.

Kodėl reikalinga rankų higiena? Ant mūsų rankų odos dauginasi įvairūs mikroorganizmai. Dauguma iš jų labai pavojingi mūsų sveikatai ir gali sukelti susirgimus:

  • Žarnyno infekcijas – tai rotovirusinė ir norovirusinė infekcijos, dizenterija, vidurių šiltinė, salmoneliozė, virusinis hepatitas A, lambliazė, paratifas ir kt. Mikroorganizmai patenka ant rankų liečiant užterštus daiktus, kontaktuojant su gyvūnais, todėl apsisaugojimui reikia plauti rankas.
  • Virusines infekcijas – tai gripas, vėjaraupiai, tymai, skarlatina, raudonukė, difterija ir kt. Šios infekcijos perduodamos oro–lašeliniu būdu, bet čiaudint ar kosint, pridengus burną, ligų sukėlėjai lieka ant rankų.
  • Helmintozes. Helmintų kiaušinėlių gali būti visur, ir nešvariomis rankomis patenka į burną, žarnyną, kur pradeda intensyviai daugintis.

Kada plauti rankas? Rankos turime plauti visada, kai jos nešvarios, prieš valgant, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto gaminimo, po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, kitais daiktais, prieš vaiko maitinimą, pakeitus vystyklus, grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, po nosies valymo, pažaidus su gyvūnais.

Kiti rankų higienos būdai? Nesant galimybei nusiplauti rankų (pvz. kelionėse), rankų higienai galima naudoti alkoholines servetėles, parduodamas vaistinėse.

Kaip taisyklingai atlikti rankų higieną rasite čia: Rankų higiena