Pasaulinė šiaurietiškojo ėjimo diena

Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras informuoja, kad šiais metais pasaulinė šiaurietiško ėjimo diena minima gegužės 18 ir 19 d. Pasaulinė šiaurietiško ėjimo diena – tai specialios vaikščiojimo technikos paminėjimo diena, skirta visiems žmonėms: bet kokio amžiaus, skirtingo fizinio pajėgumo ir skirtingų gebėjimų. Tūkstančiai dalyvių visame pasaulyje išeina į gatves, takus, parkus, miškus pasidžiaugti šia diena, taip propaguodami ir skatindami fizinį aktyvumą. 2012 metais INWA (angl. The International Nordic Walking Federation – Tarptautinė šiaurietiško ėjimo federacija) pakvietė visas nacionalines asociacijas, tarptautinio ir nacionalinio lygio trenerius, instruktorius, lyderius ir šiaurietiško ėjimo entuziastus dalyvauti pasaulinėje šiaurietiško ėjimo iniciatyvoje, kuri vyko gegužės 19–20 dienomis (šeštadienį ir sekmadienį). Nuo tada kasmet gegužės viduryje (pasirenkamos 2 ne darbo dienos) visame pasaulyje minima ši diena.

Tarptautinė šiaurietiško ėjimo federacija INWA – tai tarptautinė organizacija, skatinanti bei propaguojanti šiaurietišką ėjimą kaip viso kūno treniravimo metodą. 2000 m. INWA buvo įkurta Suomijoje, šiaurietiško ėjimo gimtinėje. Iki šios technikos atskyrimo ir ištobulinimo panašiai vaikščiojo slidininkai per vasaros treniruotes ir kalnų turistai (kartais ir alpinistai) žygių metu. Pagrindinis federacijos tikslas buvo sukurti tarptautinę šiaurietiško ėjimo treniravimo ir ugdymo programą ir suburti pasaulinį šiaurietiško ėjimo trenerių ir instruktorių tinklą. Bendradarbiaudama su sporto profesionalais, sveikatos specialistais ir treneriais INWA rengia bei diegia inovatyvius mokymo metodus ir naujas mokymo programas. INWA ruošia tarptautinio lygio sertifikuotus šiaurietiško ėjimo instruktorius, kurie savo ruožtu skatina, plėtoja ir saugo šiaurietiško ėjimo principus bei tradicijas visame pasaulyje. INWA vienija daugiau nei 20 oficialių narių organizacijų, o šiaurietiško ėjimo treneriai bei instruktoriai sertifikuoti daugiau nei iš 40 pasaulio šalių. Norėdami daugiau sužinoti apie šią tarptautinę organizaciją skaitykite INWA organizacijos interneto svetainėje.

Kas gi yra šiaurietiškas ėjimas? Šiaurietiškas ėjimas – laisvalaikio fizinė veikla, pritaikyta tiek poilsiui, tiek ir ištvermės treniruotėms, saugi, veiksminga ir tinkama visų amžiaus grupių žmonių aktyvumui skatinti. Visa reikalinga įranga yra specialios lazdos, su kuriomis galima vaikščioti mieste ar gamtoje, iš dalies tausojant sąnarius ir stuburą bei įdarbinant beveik 90 proc. kūno raumenų. Žinoma, būtina ir tinkama avalynė. Įvadinę mokymo programą, kuri trunka keletą valandų, paprastai veda šiaurietiško ėjimo instruktoriai. Išmokus pagrindinius principus ir judesius jau galima prisijungti prie praktikuojančios grupės.

Taisyklingai ir aktyviai praktikuojant šiaurietišką ėjimą kalorijų suvartojimas padidėja maždaug 30–50 proc. Šiaurietiškas ėjimas efektyvesnis už klasikinį vaikščiojimą ir teigiamai veikia žmogaus širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo bei kaulų ir raumenų sistemas, lavina ištvermę, koordinaciją ir pusiausvyrą. Tokiu būdu palaikomas normalus kaulų tankis (ypač svarbu pagyvenusiems žmonėms): tai sumažina tikimybę susirgti osteoporoze ir artroze, lėtina senėjimo procesus ir gerina raumenų jėgą bei ištvermę. Ši fizinė veikla veiksmingai mažina streso, širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, padeda išvengti antsvorio ir nutukimo.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro specialistai, siekdami padidinti Lietuvos gyventojų informuotumą apie šią paprastą bei efektyvią fizinio aktyvumo rūšį, ragina nevyriausybines organizacijas, institucijas, šiaurietiško ėjimo instruktorius ir entuziastus aktyviai prisijungti prie šios dienos paminėjimo.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija