Judėjimo sveikatos labui diena

Judėjimo sveikatos labui diena

2023 05 10

Gegužės 10 d. visame pasaulyje yra minima tarptautinė Judėjimo sveikatos labui diena. Šią dieną visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į fizinio aktyvumo naudą, streso bei priklausomybių mažinimo problemas, gyventojai informuojami apie lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos galimybes, sveikos gyvensenos privalumus ir veiksmingiausius bendros savijautos puoselėjimo būdus.

Visuomenės sveikatos specialistai pateikia keletą paprastų, praktiškai naudingų patarimų, kaip galėtumėte užsiimti sveika fizine veikla būdami namie, sodyboje ar kur kitur.

1. Eikite aktyviai pasivaikščioti (su šiaurietiškomis lazdomis ar be jų), pabėgioti ar pasivažinėti dviračiu, paspirtuku ar riedlente, žaisti aktyvių žaidimų – paspardyti kamuolį, pamėtyti į krepšį, pažaisti badmintoną ar lauko tenisą ir pan., pašokinėti per šokdynę ar specialias šokinėjimo virves ar tiesiog truputį pasimankštinti ant lauko treniruoklių arba be jų ir tiesiog giliai pakvėpuoti lauke. 

2. Jei dirbate namie ar leidžiate laiką žiūrėdami televizorių ar kompiuterį, būtinai padarykite pertraukas tempimo pratimams ar tiesiog pasirąžykite. Svarbu, kad ilgai pasyviai nesėdėtumėte, nes su laiku tai gali neigiamai atsiliepti jūsų sveikatai. Atsistokite ir keletą minučių pabūkite išsitiesę ar pasimankštinkite, užsiimkite aktyvia namų ruoša (skalbimu, drėgnu dulkių valymu, langų valymu, siurbliavimu, dažnai naudojamų paviršių dezinfekavimu ir pan.). Tai ne tik fizinis aktyvumas, bet ir dabar taip būtina gyvenamosios aplinkos priežiūra. Ilgai sėdint, rekomenduojama nedideles judrias pertraukas daryti bent kas 60 minučių.

3. Jeigu mėgstate mankštintis savarankiškai, išbandykite internetinius vaizdo įrašus su įvairiomis mankštomis. „YouTube“ yra puiki vieta ieškoti nemokamų patarimų ir pratimų, kuriuos galite atlikti būdami namuose. O vaikams yra skirta populiari ir nemokama svetainė (platforma), kupina įvairiausių linksmų būdų, galinčių namuose uždarytus vaikus sudominti fiziniu aktyvumu. Be to, nepamirškime, kad vaikai labai noriai mankštinasi su kitais šeimos nariais ir tokiu būdu lengviau formuojasi jų naudingi sveikatai įpročiai.

4. Išbandykite populiarią jogą. Yra daugybė gerokai supaprastintų, modifikuotų internetinių jogos variantų, kuriuos galite išbandyti (žinoma, su tam tikru atsargumu) ir savo namuose. Daug įvairių modifikuotų jogos praktikų ir originalių asanų (sudėtingi fiziniai pratimai ar kūno padėtys, tiksliai derinami su kvėpavimu) ar ypatingų kvėpavimo pratimų (Pranajama) yra naudojama kalanetikoje, pilatese, sportinėje gimnastikoje, kai kuriose modernaus šokio mokyklose ar net kineziterapijoje. Dalis asanų sėkmingai naudojamos lankstumo, pusiausvyros ir kvėpavimo mankštose. Mokslo įrodyta, kad joga pagerina nuotaiką, sumažina stresą ir nerimą bei skatina pasitikėti savimi. O tai ypač aktualu šiuo sudėtingu laiku.

5. Galite naudoti kūno mankštinimo programas ir savo išmaniajame telefone. Tikriausiai ten yra daugybė įvairių treniruočių programų – tiek visiškai nemokamų, tiek iš dalies mokamų: nuo jėgos treniruočių iki aerobikos, jogos, pilateso, raumenų tempimo pratimų ir dar daugiau. Kad mankštintis būtų lengviau ir linksmiau, sportuodami klausykitės mėgstamos muzikos. Gerai būtų, kad ji atitiktų jūsų mankštinimosi stilių bei tempą. Tinkamai parinkta muzika sukuria reikiamą nuotaiką, skatina judėti atitinkamu ritmu ir pasiekiami geresni rezultatai.

6. Dar viena labai sena ir puiki fizinė veikla yra šokis. Tiesiog įsijunkite mėgstamą muziką ir šokite. Tai galite daryti vieni arba su savo šeimos nariais, arba net su daugiabučio kaimynais balkonuose ar lauke, kaip tai buvo daroma Italijoje ir Ispanijoje. Vaikai gali puikiai prisijungti prie šios veiklos ar net patys ją inicijuoti!

7. Pavasarį tinkamas metas valyti namus, palėpes, rūsius, balkonus ir pan. Žiema pasibaigė, ilgesnės ir šiltesnės tapo dienos, kai galima energingai valyti, tvarkyti, rūšiuoti, kuopti, remontuoti ir t. t. Visi šie darbai yra puikus fizinis aktyvumas, kuris padeda išvalyti aplinką nuo šiukšlių, purvo, dulkių ir net galimų ligų sukėlėjų. Tai dvigubai naudinga.

8. Kai savarankiškai mankštinatės namie, būkite kūrybingi ir naudokite jau turimus namų apyvokos daiktus fiziniam aktyvumui arba pasiskolinkite sporto inventoriaus iš kaimynų. Tad būkite kūrybingi!